6 kwietnia 2014

Diabeł na wieży - Anna Kańtoch

Jakiś czas temu dzięki promocji książkowej zdobyłem kilka ciekawie prezentujących się książek za stosunkowo niewielkie pieniądze. Na pierwszy ogień poszedł zbiór sześciu opowiadań fantasy zamknięty w książce "Diabeł na wieży" Anny Kańtoch. Jest to tom pierwszy Cyklu o Domenicu Jordanie. Od razu nosiłem się z zamiarem zakupu drugiego tomu - "Zabawki diabła" - lecz niestety był już wyprzedany. Może to i dobrze...

Lista opowiadań:
-Diabeł na wieży 
-Czarna Saissa 
-Damarinus 
-Serena i Cień 
-Długie Noce 
-Pełnia lata


Głównym bohaterem i zarazem postacią, która łączy wszystkie opowiadania jest doktor Domenic Jordan - inteligentny, tajemniczy i zaradny szlachcic. Towarzyszy mu jedynie młody sługa - Peyretou. Pomimo tego, że jest głównym bohaterem, tak naprawdę niewiele się o nim dowiadujemy. Na pewno jest dobry w tym, co robi - pomaga rozwiązywać trudne zagadki, wokół których wisi magiczna otoczka. Spotkałem się z opinią, że przygody Jordana (swoją drogą nazwisko to zawsze mi będzie się kojarzyć z Michaelem, nie Domenickiem) mają w sobie więcej kryminału niż fantastyki. Nie sposób się z tym nie zgodzić, a naszego lekarza porównałbym nawet do takiego Sherlocka Holmesa z późnego średniowiecza. Świat przedstawiony nie jest rozbudowany, akcja dzieje się można powiedzieć od wioski do wioski. Brakowało mi dokładnych opisów, przez co miałem trudności z dokładniejszym wyobrażeniem sobie miejsc w uniwersum.

Samego "Diabła..." przeczytałem około tydzień temu, ale dopiero teraz zabrałem się za napisanie recenzji. I to nie dlatego, że tak mną wstrząsnęła, że zabrakło mi słów na jej wychwalanie. Raczej nie wiedziałem, co mogę o tym tytule napisać. Sześć oddzielnych rozdziałów zlewa się w całość, są poukładane chronologiczne, niekiedy z przerwami na retrospekcje. Przez to teraz ciężko mi jest powiedzieć, które o czym dokładnie było. Tytułowe opowiadanie jest debiutem polskiej autorki, więc może powinienem dać jej szansę i zainteresować się późniejszą jej twórczością? Tym bardziej, że zdobyła kilka nagród w świecie literackim, m.in. nagrodę Zajdla.

Informacje o książce
Autor Anna Kańtoch
Seria Domenic Jordan Tom I
Tytuł Diabeł na wieży
Wydawnictwo Fabryka Słów
Data wydania 23 października 2009
Oprawa miękka
Liczba stron 368
Cena z okładki 31,90 zł
Ocena 4/10
[Opinia na LubimyCzytac.pl]        Cykl o Domenicu Jordanie: [Diabeł na wieży] | Zabawki diabła
Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Fantastyczna Polska | Serie na starcie 2014

5 komentarzy

 1. O, to u Ciebie tak mówisz i masz? :D

  Krótka recenzja, nie dałoby się jej trochę dłużej pociągnąć? :) Z wyobrażeniem sobie czegokolwiek poza głównym bohaterem też miałam problem. Kreacja świata niestety, ale praktycznie nie istnieje. Ale zagadki do rozwiązania miał fajne.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, mówisz i masz :D A krótko, bo doba jest za krótka! Jak wrócę, postaram się coś doskrobać.

   Usuń
  2. O tak, doba jest zdecydowanie za krótka. Zwłaszcza w trakcie sesji.

   Usuń
  3. Albo w trakcie poprawek! Widzę, że się rozumiemy ^^

   Usuń
  4. Poprawki poza sesją mnie na szczęście omijają. Ale pewnie, student studenta zawsze zrozumie. Zwłaszcza jak oboje lubią książki :D

   Usuń